*2750bc - *1900


Event NameStart DateStart TimeEnd DateEnd TimeCategoryPlaceNotesSource

Imhotep2750 BC2650 BCstavitel par excellance

Chammurapi1750 BC1650 BCmezopotamia

Mojzis1350 BC1250 BC

Ramesse II Velky1310 BC1224 BCstavitel

David1020 BC0965 BC

Salamun1000 BC0946 BCmudry kral, zlaty vek zidov

Homer0775 BC0725 BCiliada, odysea (troja, ithaka)

Solon0640 BC0561 BCzakladatel atenskej demokracie

Epimenides0625 BC0575 BCvsetci kretania su klamari

Thales0625 BC0545 BC

Ezop0575 BC0525 BC

Pythagoras0570 BC0500 BC

Buddha0560 BC0480 BC

Konfucius0551 BC0479 BC

Aischylos0525 BC0456 BCmarathon, 2. herec, tragedie

Leonidas0520 BC0480 BCtermopyly

Feidias0500 BC0432 BCsochar dia v olympii

Sofokles0496 BC0405 BCoidipus, elektra, antigona

Perikles0490 BC0429 BCpolitik atenskej demokracie

Protagoras0485 BC0415 BCmierou vsetkych veci je clovek

Herodotos0484 BC0424 BCvelke veci su spojene s velkym nebezpecim. 1. historiograf

Euripides0480 BC0406 BCdeux ex machina

Sokrates0470 BC0399 BC

Demokritos0460 BC0370 BC

Hippokrates0460 BC0370 BC

Aristofanes0445 BC0385 BCnaj autor komedii

Platon0427 BC0347 BCplanety sa pohybuju v kruhoch

Aristoteles0384 BC0322 BCziak platona, akademie, vychovaval alexandra velkeho

Dareios III0380 BC0330 BCprehral s alexandrom velkym

Ptolemaios0366 BC0283 BCkniznica v alexandrii, zem stredom vesmiru, ale chybny obvod

Euklides0365 BC0300 BC

Alx. Velky0356 BC0323 BC

Lao-c0350 BC0250 BC

Epikuros0341 BC0271 BCslast

zenon0333 BC0262 BC

Pyrrhos0319 BC0272 BC

Aristarchos0310 BC0230 BCprvy heliocentrik

Asoka0300 BC0231 BC

Archimedes0285 BC0212 BC

Erasthotenes0284 BC0202 BCneuznany presny zemsky obvod

Cchin-S-chuang-ti0259 BC0210 BC

Plautus0250 BC0184 BCant. komedia

Hannibal0247 BC0183 BC

»ang »chien0195 BC0114 BCzistil ako to vyzera na zapade

Spartacus0100 BC0071 BCbojovnik proti utlaku

Caesar0100 BC0044 BCveni, vidi, vici. Kocky su hodene. Aj ty Brutus?

Marcus Antonius0082 BC0030 BCkleopatrin milenec, sebevrazda

Vergilius0070 BC0019 BCrim, aeneus

Kleopatra0069 BC0030 BCsebevrazda

Horatius0065 BC0008 BCsatirik

Augustus0063 BC0014urobil ho agrippa, ukoncil obcianske vojny v rime

Livia0058 BC0029augustova verna

Caligula0012 BC0041kon konzulom

Jezis0005 BC0030

Seneca0004 BC0065

Messalina00250048Claudiova hysterka

Nero00370068zviera

Plutarchos00460120biograf

Zai Lun00500118vyroba papieru

Tacitus00550116

Iuvenalis00600135satirik

Hadrianus00760138viac filozof a literat nez bojovnik

Ptolemaios01000170

Galenos01290200

Diocletianus02450313prenasledoval krestanov aby odputal pozornost

Augustinus03540430

Attila04000453

Bodhidharma04500550

Iustinianus I. Velky04820565spisal rimske pravo

Gregor Velky05400604papez, rimsky politik, "dialogy"

Muhammad05700632

Suan-cang06030664ooo muuj buddho

Karol Velky07470814

knieza Borivoj08500894

Vaclav09070933christianizacia, mucenik

sv. Stefan09741038

Avicenna09801037filozof a lekar

Viliam Dobyvatel10281087

Kosmas10451125prva kronika cechov

Gottfried de Bouilolon10601100prototyp kriziaka

Viliam IX10711127prvy trubadur

Averroes11261198

Dzingischan11621227

Frantisek z Assisi11811226

Dzalaludnin Rumi12071273dervissky rad

Roger Bacon12141292astro, okuliare

Tomas Akvinsky12251274

Marco Polo12541324tak bol v tej cine?

majster Eckhart12601327...a tmy ho neprijali

Dante Alighieri12651321odluka cirkvi od statu

William Wallace12721305

William Ockham12851349your favorite heretic

Francesco Petrarca13041374humanista

Giovanni Boccacio13131375

Karol IV13161378prazak

John Wycliffe13301384pre-reformator

Jan Hus13701415

»eng Cheo13711433sindibad? 317 plavidiel, 27000 muzov

Filippo Brunelleschi13771446naj renesancny architekt, kupoly

Francois Villon13811431vrchol a zaver trubadurov

Cosimo Medicejsky13891464bohaty patricij rodiny ovladajucej benatky

Gutenberg14001468

Jana z Arku14111431

Tomas de Torquemada14201498hyperaktivny inkvizitor

Sandro Boticelli14451510

Lorenzo Medicejsky14491492zlate casy benatok, objavil michelangela

Hieronym Bosch14501516

Krystof Kolumbus14511506

Amerigo Vespucci14511512

Leonardo da Vinci14521519

Vasco De Gama14691524alternativna cesta ku koreniu

Niccolo Machiavelli14691527

Albrecht Durer14711528autportret v 1500

Kopernik14731543

Michelangelo Buonarotti14751564

Lucretia Borgia14801519kulturne orientovana talianka

Magellan14801521zomrel na prvej plavbe okolo sveta

Raffael14831520

Martin Luther14831546

Cortes14851547porazil aztekov nestovicami

Tizian14881576subtilne farby ale expresivita

Paracelsus14931541

Francois Rabelais14941553gargantuel...

Pius IV149915651. koncil (misie, skoly...)

Kalvin15091564reformator

Gerhard Mercator15121594kartograf, projekcna technika

Vesalius15141564

Ivan Hrozny15301584

Michel de Montaigne15331592co viem?

Jermak15401585ubranil rusov pred potomkami dzingischana

Francis Drake15401596ubranil anglicko pred spanielmi, pirat, prvy anglan okolo sveta

El Greco15411614virvar farieb a svetla

Tychon Brahe15461601

Giordano Bruno15481600neosobny panteizmus

Willem Barents15501597polarnik..

Francis Bacon15611626

Shakespeare15641616

Galileo Galilei15641642

Samuel de Champlain15671635kolonizator kanady

Claudio Monteverdi15671643otec opery

Johannes Kepler15711630planety sa pohybuju v guliach, ale opravil sa sam

Caravaggio15731610temperamentny

Peter Paul Rubens15771640

William Harvey15781657objavil krvny obeh

Edward Herbert15831648deismus, prirodzena viera bez zjavenia

Richelieu15851642poradca Ludovita XIII, uni Sorbonne

Thomas Hobbes15881679homo homini lupus

Jan Amos Komensky15921670

Rene Descartes15961650svetlo sa siri eterom

Gianlorenzo Bernini15981680najslavnejsi barokovy sochar, riman

Oliver Cromwell15991658nasilnosti za anglicky parlament, obeseny po smrti

Diego Velasquez15991660

Rembrandt van Rijn16061669

Toricelli16081647

de la Fontaine16211695bajky

Moliere16221673komedie

Blaise Pascal16231662prezil aj mysticku skusenost

Boyle16271691objavil koncept chem. prvku

Jan Vermeer16321675dievka s piercingom

Baruch Spinoza16321677panteizmus

John Locke16321704empirista

Leeuwenhoek16321723270nasobne zvacsenie

Ludovit XIV16381715ja som stat, kral slnko

Isaac Newton16431727

Leibniz16461716

Edmond Halley16561742

Daniel Defoe16601731

Jonathan Swift16671745gulliver

Peter Velky16721725prudko pokrokovy car

Jethro Tull16741741seci stroj

Vivaldi16781741zlozil 46 opier, 447 koncertov

Bach16851750zlozil viac nez 1000 diel

Fahrenheit16861736-17,8 a 36.7

Voltaire16941778osvietenstvo

Giovanni Canaletto16971768

Celsius17011744

Benjamin Franklin17061790

Carl von Linne17071778

Leonard Euler17071783

David Hume17111776moralka musi byt o pocitoch, z bytia nevyplyva povinnost, empirizmus

Jean-Jacques Rosseau17121778spolocenska zmluva, navrat k ludskym hodnotam

Laurence Sterne17131768knihy bez chronologie

Denise Diderot17131784goethom uznavany osvietensky encyklopedista

Maria Terezia17171780osvietenske reformy, 16 deti s Lotrinskym

Madame de Pompadour17211764ludvik XV, mecenaska umelcov

Samuel Adams17221803s Paineom Bostonske pitie caju

Adam Smith17231790otec klasickej ekonomie

Immanuel Kant17241804

Arthur Guinness17251803zakladatel pivovaru

James Cook17281779kartograf, 3 cesty okolo sveta

Katarina Velka17291796reformna

Cavendish17311810

George Washington17321799prvy prezident

Haydn17321809

Priestley17331804

Coulomb17361806

James Watt17361819

Luigi Galvani17371798

William Smellie17401795prve tri vydania e. britannica

Jean Paul Marat17431793nasilnik fr, zapichnuty vo vani Cordayovou

Lavoisier17431794objasnil chem. zluceniny

Thomas Jefferson17431826father of independence, odluka, 3. prezident

Alessandro Volta17451827vysvetlil napoleonovi princip baterie

Johann Pestalozzi17461827inovativny pedagog

Francesco de Goya17461828realisticky novator

Laplace17491827

Laplace17491827

Johann Wolfgang von Goethe17491832

Ludovit XVI17541793

Maria Antoinetta17551793

Wolfgang Amadeus Mozart17561791

William Blake17571827

la Fayette17571834francuzsky revolucionar

Maximilien de Robespierre17581794nasilnik fr. revolucie, sam staty

George Danton17591794nasilnik fr, neskoro sa zbadal

Friedrich Schiller17591805

Niepce17651833prva foto

Wilhelm von Humboldt17671835

Napoleon Bonaparte17691821

Krylov17691844bajky

Alexander von Humboldt17691859s Bonplandom fascinovani preskumali floru

Ludwig van Beethoven17701827

Hegel17701831filozofia prava

Robert Brown17731858

Ampere17751836

Oersted17771851

Carl Friedrich Gauss17771866krivka, zemepisne suradnice

Humprey Davy17781829elektricky obluk

George Stephenson17811848zakladatel zeleznice

Paganini17821840

Simon Bolivar17831830

Stendhall17831842

Grimovci17851860cca

Louise Daguerr17871851

George gordon byron17881824romanticky basnik vojak

Arthur Schopenhauer17881860

Michael Faraday17911827

Charles Babbage17911871

Samuel Morse17911872

Percy B. Shelley17921822utiekol od zeny za 16. milenkou :)

Nikolaj Lobacevskij17921856

Cornelius Vanderbilt17941877kral zeleznic, zanechal 100mil dolarov

Schubert17971828

Auguste Comte17981857sociologia, pozitivizmus, altruizmus

Eugene Delacroix17981863farebny

Alexander Puskin17991837onegin

Honore de Balzac17991850

Charles Goodyear18001860vulkanizacia gumy

Karl Baedeker18011895prvy bedeker :)

Dumas18021870

Victor Hugo18021885romantizmus, komedia

Nathaniel Hawthorne18041864

Benjamin Disraeli18041881

Hans Ch. Andersen18051875

John Stuart Mill18061873utilitarizmus

Giuseppe Garibaldi18071882

Thomas Cook18081892cestovatel, podnikatel turistickom ruchu

Edgar Allan Poe18091849

Gogol18091852

Abraham Lincoln18091865zabity v divadle

Charles Darwin18091882

K. Hynek Macha18101836

Frederick Chopin18101847

Chopin18101849

Oliver Winchester18101880

Liszt18111886

Bunsen18111899spektrometria

Charles Dickens18121870

Soren Kierkegaard18131855

David Livingstone18131873objavil viktoriine vodopady

Richard Wagner18131883

Samuel Colt18141862

Bakunin18141876

Otto von BIsmarck18151898odluka

Charlotte Bronteova18161855

Carl Zeiss18161888

Paul Reuter18161899docasny spravodajsky monopol

I.S. Turgenev18181883beda srdcu, ktore v mladosti nemilovalo

Karl Marx18181883

James Joule18181889

Foucalt1819186867m kyvadlo ako dokaz rotacie zeme

Gustav Flaubert18211880p. Bovaryova

Dostojevskij18211881zlocin a trest

Mendel18221884

Louis Pasteur18221895

Giuseppe Verdi18231901

Smetana18241884

Wiliam Kelvin18241907

Jean Charcot18251893

Jules Verne18281905

Ibsen18281906

Lev Nikolajevic Tolstoj18281910vojna a mier, anna

Kekule18291896

Levi Strauss18291902

Geronimo18291909

Camille Pisarro18301903

Maxwell18311879naviac prva 3farebna foto

Sedici byk18311890Muz bez ciela je ako sip bez hrotu

Edouard Manet18321883

Eduard Manet18321883ranajky v trave

Lewis Caroll18321898

Alfred Nobel18331896

Brahms18331897

Mendelejev18341907

Edgar Degas18341917

Ernst Haeckel18341919monizmus, do 1914 pacifista

Mark Twain18351910chalupka, finn

Ferdinand Zeppelin18381917

Alfred Sisley18391899

Paul Cezanne18391906

John D. Rockefeller18391937ropny magnat

Cajkovskij18401893

Emile Zola18401902

Auguste Rodin18401917

Claude Monet18401926

Auguste Renoir18411919

Wiliam James18421910

Josef Breuer18421925

Friedrich Nietzsche18441900

Carl Benz18441929

Wilhelm Roentgen18451923

Bram Stoker18471912

Sasa Bell18471922telefon

Thomas Alva Edison18471931

Otto Lilienthal18481896prve klzave lietanie

Paul Gauguin18481903

Pavlov18491936

Guy de Maupassant18501893

Tomas Garrigue Masaryk18501937

Beckquerel18521908objavil fotoelektricky jav

Mucuhito18521912

Vincent van Gogh18531890

Oscar Wilde18541900m.i. kritik victorianstva

Paul Ehrlich18541915otec chemoterapie

Charles Parson18541931reakcna parna turbina

George Eastman18541932

Freud18561939

Nikola Tesla18561943rovnotlakova parna turbina

Hertz18571894

Alfred Binet18571911

Emile Durkheim18581917

Theodore Roosevelt1858191926. prezident, brazilska expedicia, rob to vies s tim co mas tam kde si

Theodore Roosevelt18581919prezident, nobel za mier

Max Planck18581947

Woodrow Wilson185919241. nobelovka za mier

A. P. Cechov18601904

Robert Bosch186119428 hodinova pracovna doba

Mary Kingsleyova18621900expedicia do afriky

Gustav Klimt18621918

George Herbert Mead18631931

Max Weber18641920

Marie Curie18671934

Robert Scott18681912brit, dobil juzny pol, vsetci zahynuli pri navrate

Rasputin18691916

Gandhi18691948

Lenin18701924

Marcel Proust18711922hladanie strateneho casu

Ernest Rutherford18711937

Roald Amundsen18721928nor, oba poly, juzny 35 dni pred scottom

Karl Schwartzschild18731916jeho kriticky polomer ciernej diery

Ernest Shackleton18741922slavna expedicia, 2 roky prezil, setril ludi

Max Scheler18741928

Guglielmo Marconi18741937prvy radiogram cez atlantik

Jung18751961

Mata Hari18761917

Tomas Bata18761932

Albert Einstein18791955

Alfred Wegener18801930expedicie, pohyb kontinentov

Ataturk18811938odluka sarie

Alexander Fleming18811955

Virginia Woolf18821941...

Kafka18831924

Virginia Woolf18921941